Doporučení při průjmech

Doporučení u průjmového onemocnění batolat a větších dětí


Hlavní zásadou  při každém průjmovém onemocnění je snížit zatížení trávícího ústrojí vhodnou dietou. Tato dieta musí zajistit dítěti dostatek tekutin, vyloučit potraviny bohaté na tuky a cukry, potraviny dráždící.

Stravu podáváme zprvu spíše kašovitou a častěji.

Nejen první den onemocnění nabízíme v dostatečném množství tekutiny - slabý černý čaj slazený glukopurem, event. minerálku. Velice vhodný je iontový nápoj (Kulíšek, Rehydron atd.) neboť obsahuje potřebné množství minerálií. Dítě by mělo vypít 1,5 - 2l tekutin denně. Při zvracení podáváme tekutiny chlazené, častěji a v malých dávkách - po lžičkách.

Pokud se stav nelepší, je nutné vyšetření lékařem, který event. rozhodne o přijetí dítěte na Kliniku dětských infekčních onemocnění.  Je to v případě, že přetrvávají četné stolice, přičemž příjem tekutin má dostatečný, ve stolici se objeví příměs krve. Dítě opakovaně zvrací - netoleruje tekutiny.

Při zlepšení stavu podáváme mrkvovou polévku, kuřecí vývar, rohlík, suchary, z ovoce loupaná škrábaná jablka, banány.  Ovoce je možné rozmixovat do rýžového odvaru (50mg rýže vařit v 1 litru nezávadné kojenecké vody asi 1/2 hod, pak vše rozmixovat a dolít převařenou vodou do původního objemu 1 litru. Uschovat v chladu) a osladit glukopurem. Rýžový odvar je možný popíjet i samotný.

Při příznivém vývoji stavu podáváme tyto potraviny:

Dušené telecí, hovězí, kuřecí nebo králičí maso. Z příloh rýži, nemaštěné brambory nebo těstoviny.  Vhodná je také dušená mrkev, žemlovka nebo rýžový nákyp bez použití tuku, rýžová nemléčná kaše, kompot broskvový, z vařených jablíček nebo meruněk.

Zachovat správný stravovací režim - během dne jíst malé porce jídla, častěji.                                                                              Zcela nevhodné potraviny zpočátku jsou: mléko a mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, tučné a sladké moučníky, luštěniny, nadýmavá zelenina, kromě banánů a jablek ostatní druhy ovoce, sodovky, mošty, džus Jupík, čokoláda.

POZOR !

Je nutné si uvědomit, že průjmové onemocnění může být vyvoláno choroboplodnými zárodky  a může proto být nakažlivé.  Dítě má být proto uložené na lůžko a jeho styk s ostatními členy rodiny má být omezen. Má mít svoje vlastní nádobí, svůj ručník a nočník. Nezapomínáme na důkladné mytí rukou a větrání.

Léky podáváme jen na doporučení lékaře nebo lékárníka!